YÜZEY GÖZENEK DOLGU

Ülkemizde halen genellikle dolgu malzemesi olarak fırınlarda kurutulan polyester esaslı mastikler kullanılsa da gelişen teknoloji ve sürate olan ihtiyaç dolayısıyla bazı işletmeler ve özellikle Avrupalı firmalar çoğunlukla IR + UV kombinasyonlu hatlar kullanmaktadır.

IR, UV lambalar ve UV reçinelerin pahalı olması ilk bakışta işletme giderlerini fazlalaştıracak kaygısını ortaya çıkarsa da kullanımdaki kolaylık, hız ve yüksek üretim kapasitesi bu kaygıları kısa zamanda ortadan kaldırır. IR ve UV lambaların ömürlerinin minimum 1000 saat olduğu da unutulmamalıdır. IR lambalarda bu ömrün 5000 saate kadar çıktığı unutulmamalıdır.

Bu hatlardaki proses kalibrasyon, ön temizleme + kurutma (suyu alma) + dolgu + sağlamlaştırma + cila olduğundan bekleme istenmeyen bir durumdur. Gözenek dolgu hattındaki ilk fırın mermerdeki rutubeti hızla alabilen IR fırındır. GUNDOGDU tasarımlı IR reflektörlerle montajlı IR lambalar belirli aralıklarla fırında dizilmişlerdir. Her ne kadar yüzeyli kurutma yeterli olsa da IR lambaların özelliği dolayısıyla mermer alt yüzeyine kadar ısıtılıp kurutulur. Kurutulan mermere UV reçine ile dolgu işlemi yapıldıktan sonra UV kürleme sisteminde lamba sayısı ve güce bağlı olarak çok süratli bir biçimde UV reçine sertleşmiş olur. IR + UV kombinasyonu gözenek dolgu hatlarının en kısasını meydana getirir.