UV LAMBALARı VE UV LAMBADA GÜVENLIK

UV ışınları ile ilgili güvenlik önlemleri

UV radiation çok etkili olmakla birlikte güvenlik anlamanda çok basit ve kolay anlaşılır önlemler gerektirir.Bunlara uyulması önem taşımaktadır.

Aşağıda genel bilgi, önlem ve yapılması gerekenlerle ilgili detaylı bilgiyi görebilirsiniz.

UV Işınları

UV Işınları gözler ve deri için tehlike arz eder. Genel olarak güvenlik önlemleri alınması gerekir, fakat uv sızdırmaz sistemlerde buna pek gerek yoktur. (Su arıtma tesisleri & üniteleri , dolaylı olarak hava sirgülasyonu ile havayı dezenfekte eden sistemler vb)

UV Işınlarına Karşı Korunma

254nm deki (UV-C) ışınları normal pencere camlarıyla (borosilicate ,duran vb.)trasparan plastik Makrolon®, Plexiglass® ve genel olarak bütün opak materiyallerle süzülebilir özellikle renkli camlar dahada etkilidir.Quartz glass lar UV-C ışınları geçirir o yüzden göz koruyucu olarak kullanılamazlar

Kurulum ve Kullanım

Alternatif açma kapama yerleri,kullanım talimatları,acil kapama yerleri ,ürün sahibinin sorumluluğunda olmalıdır. Montaj verilen bilgiler doğrultusunda elektrik diagramlarına uyularak tecrübeli kişiler tarafından yapılmalıdır.

Radyasyona Karşı Malzeme Dirençleri

Birçok malzeme yoğun uv ışınlarına maruz kaldıktan sonra rengi atar.bu durumda UV ışınlarına karşı dirençli malzemeler kullanmanızı öneririz. Ozon Üreten lambalar çok güçlü oxidasyon etkisine sahiptir.

Ozon Üretimi

Ozon Üreten lambalar kullanıldığında MAC (maximum workplace concentration/ max çalışma alanı konsantrasyonu) 0.1 ppm değerine uyulmalıdır. Deneme, test ve uygulama çalışmalarının uygun alan ve havalandırma sistemlerinin olduğu yerlerde yapılanması önemle tavsiye edilir.

Lamba Sıcaklıkları

Low pressure lambaların kullanimında lambanın yüzeyinin ısısı normal florasan lambalardaki gibi yaklaşık 40ºC dir. İrrıdyum katkılı amalgam lambalar ise 90ºC ile 100ºC.

Medium Pressure lambaların yüzey sıcaklığı ise 850ºC - 950ºC dir. Genel olarak bütün bu lambalar çok kolay alev alan şeylerle temasa geçmesi halinde tutuşmaya sebebiyet vereceği göz önünde bulundurulmalıdır. Bu sistemler kapatıldıktan sonra taşınacak veya tekrar açılaçaksa lambaların iyice soğuması beklenmelidir. Lambaların çalışma esnasında gerekli sıcaklığa ulaşmaları ve bu süreç boyunca sıcaklıklarının korunması lambaların ömür ve performansını etkileyen önemli bir faktördür

*Low pressure lambalarda soğuma işlemi için beklemeye gerek duyulmaz iken, amalgam lambalarda 2-5 dakika medium pressure lambalarda ise 5-15 dakika beklenmesi gerekmektedir.

Her hangi bir bilgi ve destek için bizimle irtibat kurmakta lütfen tereddüt etmeyiniz...